Opublikowano 15/02/2023
7 grudnia 2022 roku w Fabryce Norblina odbyło się wydarzenie Pop-up zorganizowane przez włoską firmę Arte Veneziana, znaną w świecie wnętrzarskim z kultywowania weneckiej tradycji produkcji luster i luksusowych mebli na zamówienie. Prezentacji najnowszych kolekcji marki, zatytułowanych „Paesaggi Italiani”, „Boulder” i „Melts”, towarzyszyły warsztaty grawerskie oraz spotkanie z dyrektorem generalnym firmy – Alessandro Zaninem, który ciekawie opowiadał m.in. o technikach zdobienia. Zespół Horizon Development miał przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Spotkanie z reprezentantami Arte Veneziana skłoniło nas do zgłębienia tajników sukcesu marki. Kim są, jak pracują, co sprawia, że od ponad czterech dekad nie ustają w rozwoju i jak udaje im się pogodzić w designie tradycję z nowoczesnością? Mamy nadzieję, że niniejszy wpis udzieli odpowiedzi na te pytania.
Jak większość włoskich marek, Arte Veneziana to firma rodzinna. W ich przypadku to już trzecie pokolenie, które produkuje artykuły wyposażenia wnętrz, w szczególności lustra artystyczne, choć sercem działalności firmy zdecydowanie jest grawerunek, w którym pokazują nowoczesną odsłonę weneckiej tradycji. Ich misją jest kultywowanie i rozwijanie tych praktyk poprzez ponowne odkrywanie weneckiej i europejskiej historii sztuki – zarówno pod względem estetycznym, jak i technik rzemieślniczych, gdzie szczególną uwagę zwracają na współczesne trendy i aktualizację technologii produkcji.
Technika zdobienia szkła, poprzez umiejętne wykorzystanie ściernic i tokarek, stanowi podstawę całej produkcji firmy. Z tego powodu „rdzeń” marki tworzą grawerzy. Każdy z nich ma swoją historię i kompetencje, ale wszyscy potrafią zamienić zwykłą taflę szkła w dzieło sztuki, jak możemy przeczytać na stronie internetowej Arte Veneziana. „Jesteśmy jak dobrze wyszkolona orkiestra, w której każdy muzyk gra indywidualnie, prowadzony przez doświadczonego dyrygenta, czyli jakość.”
Kluczowy zespół firmy tworzą rzemieślnicy, dzięki pracy których marka jest dobrze znana na całym świecie ze swojego kunsztu i wysokiej wartości artystycznej produkowanych przedmiotów. Mistrzowie rytownictwa i wykwalifikowani technicy lustrzani kształcili się w historycznych włoskich szkołach artystycznych, a pierwsze kroki stawiali w słynnych pracowniach szkła Murano. Prawdziwym skarbem Arte Veneziana są ludzie, którzy potrafią przekazywać kolejnemu pokoleniu antyczną wręcz sztukę tworzenia luster i pradawną tradycję grawerowania we szkle.
W jaki sposób pracują? Własnoręcznie i precyzyjnie. Niewiele firm może sobie pozwolić na brak automatyki. Arte Veneziana szczyci się właśnie tym, że większość elementów jest u nich ręcznie robiona i nie powstaje w seryjnym procesie przemysłowym. Musimy przyznać, że to dosyć szokujące, zwłaszcza w przypadku pracy, w której liczą się dosłownie milimetry, a materiał do obróbki jest bardzo wymagający i kruchy.
Przy tworzeniu luster, cięcie szkła wykonują za pomocą komputerowej maszyny sterowanej numerycznie według rysunku wykonanego przez dział techniczny, a szlifowane szkło dopasowywane jest ręcznie do drewnianej konstrukcji. Z użyciem maszyn sterowanych numerycznie wykonywane jest także polerowanie krawędzi i fazowanie na dowolnym szkle, czy to liniowym, czy o nieregularnym kształcie. W Arte Veneziana lustra, meble i elementy drewniane zawsze były wytwarzane poprzez powlekanie ich umiejętnie wykonanym szkłem.
Natomiast grawerowanie szkła odbywa się rękami rzemieślników, którzy wykonują każdy etap samodzielnie za pomocą małych narzędzi, kamieni szlifierskich i grawerów z końcówkami diamentowymi – zgodne z wenecką tradycją. Ale tak zaawanasowany poziom grawerunku pozwala na indywidualizację każdego elementu i stworzenie go literalnie na zamówienie, niczym strój szyty na miarę danego klienta.
Artyści z Wenecji przodują także w dziedzinie luksusowych mebli na zamówienie. Tworzą, a co ważniejsze, projektują unikatowe przedmioty, które pretendują do miana praktycznych dzieł sztuki. Proces zaczynają od rysunków technicznych kreowanych przez zespół architektów.
Firma ma własne powiedzenie: „rąb samodzielnie drewno, a rozgrzeje cię dwa razy”. Dział stolarski produkuje wszystkie główne konstrukcje produktów Arte Veneziana. Może to być pojedynczy wolnostojący element wystroju wnętrza lub element architektoniczny domu – jak drzwi, ekrany, kuchnie, garderoby, czy okładziny ścienne. Stolarze używają komputerowych maszyn sterowanych numerycznie do cięcia głównej konstrukcji, ale sercem tej produkcji jest ogromna ilość pracy ręcznej, związanej z wygładzaniem i wykańczaniem zakrzywionego i dekorowanego drewna (oj, czasem bardzo dekorowanego). Oprócz pracy twórczej, stolarze z Arte Veneziana wykonują także liczne… podróże po całym świecie! Po co? Żeby nadzorować prawidłowy montaż swoich mebli i luster na miejscu.
Cóż więcej można by jeszcze dodać na temat zaangażowania marki na każdym etapie produkcji? Meble i lustra są starannie wykończone przy użyciu różnych technik i materiałów, takich jak srebrne i złote pokrycia lub kilka lakierowanych akcentów i powłok. A i last but not least (uważamy, że mógłby to być dobry standard w każdej firmie produkującej rzeczy za zamówienie) – firma ma własny dział kontroli jakości, powiązany z działem wysyłek, który każdorazowo upewnia się, że oczekiwania klientów zostały spełnione, zarówno z technicznego, jak i dekoracyjnego punktu widzenia.
Dla kogo artykuły wyposażenia wnętrz by Arte Veneziana? Z pewnością dla osób lubiących luksus wyrażony przepychem w najdrobniejszym szczególe, chcących nadać wrażenia prestiżu w zamkniętej przestrzeni. Zwykle wyroby sygnowane logo ze skrzydlatym lwem św. Marka w Weronie zamawiane są do ekskluzywnych hoteli i restauracji. Należy pamiętać, że przedmioty firmy są inspirowane sztuką sprzed wieków, toteż stanowią wyjątkową dekorację, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Choć, jak możemy przeczytać na stronie firmy, mistrzowie z Arte Veneziana są w stanie zaprojektować i wykonać przedmioty w dosłownie każdym stylu: od art deco po industrialny minimalizm.
Chcesz porozmawiać o kompleksowym wykończeniu wnętrz inwestycji?
Zapraszamy do kontaktu!